Skip to main content

History

Welcome
Membership
Sponsors
Rides
Juniors
Women
MTB
  
> Members > History > Wiki Pages > Lost River Road Race  

Lost River Road Race

Category 1/2/3
62 miles $500/7 places)
Place    LAST NAME    FIRST NAME    TEAM)
1    Keck Baker (XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HARLEY-DAVIDSON)
2    Joseph Dombrowski (Trek-Livestrong)
3    Jeremiah Bishop (Cannondale Factory Racing)
4    Steven Gordon (Happy Tooth/Bandwidth.com)
5    Todd Hesel (Kelly Benefit Strategies/LSV)
6    Nick Bax (XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HARLEY-DAVIDSON)
7    Adam Switters (XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HARLEY-DAVIDSON)
8    Walker Owen (Happy Tooth/Bandwidth.com)
9    Paul Lengermann (NCVC/UnitedHealthcare)
10    Jared Nieters (XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HARLEY-DAVIDSON)
11    Jameson Ribbens (C3 - Athletes Serving Athletes)
12    Paul Mica (NCVC/UnitedHealthcare)
13    Russell Langley (XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HARLEY-DAVIDSON)
14    Jacob Tremblay (Lateral Stress Velo Inc. Kelly Benefit Strategies/LSV)
15    Mike Hefner (ABRT)
16    Marcos Lazzarotto (University of Virginia)
17    David Brookes (HPC/List)
18    Justin Desilets (Evolution Cycling Club p/b Long & Foster)
19    Dave Fuentes (XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HARLEY-DAVIDSON)
20    Mason Haymes (XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HARLEY-DAVIDSON)
21    Raymond Dewire (NCVC/UnitedHealthcare)
22    Pete Custer (North Tek-Aria)
23    Andy Shaw (NCVC/UnitedHealthcare)
24    Sigberto Garcia (NCVC/UnitedHealthcare)
25    Tony Abate (District Velocity Racing p/b Bicycle Pro Shop)
26    Matt Latyszonek (NCVC/UnitedHealthcare)
dnf    Lumm    Brigham    Route 1 Velo/Arrow Bicycle)
dnf    Fleming    Darion    HAYMARKET BICYCLES)
dnf    Brown    Timothy    XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HARLEY-DAVIDSON)
dnf    Rickey    Ben    Carytown Bicycle Company)

Category 3
42 miles $250/5 places)
Place    LAST NAME    FIRST NAME    TEAM)
1    Matthew Phillips
2    Ben Frederick (Team Traveller)
3    Matias Palavecino (Snapple Cycling Team)
4    Ian Spivack (DCMTB)
5    Brian Sjoberg (Bike Doctor)
6    Paul Rades (GamJams / November Bicycles)
7    Andrew Shelby (WWVC Racing)
8    Jacob Miller (HPC/LIST)
9    Timothy Pope (Fat Frogs Racing)
10    Chris Keeling (Miller p/c CBC)
11    Callum Ingram (GamJams / November Bicycles)
12    Brian Grant (Team Mack Racing Association)
13    Avery Wilson (HPC/List)
14    Jordan Cross (Squadra Coppi)
15    Patrick McKeegan (HPC/LIST)
16    Grayson Church (District Velocity Racing)
17    Samuel James (Rogues Racing)
18    Vladimir Sarkisov (All American Bicycle Club)
19    Jonathan Martinez (Richmond Velo Sport)
20    Jacob King (Hot Tubes)
21    Nessim Mezrahi (All American Bicycle Club)
22    Dan Netzer (Celerity Cycling p/b Brooks Systems)
23    Jason Hall (Squadra Coppi)
24    Jose Pena (Bikeworks Racing)
25    Clint Dager (Raw Talent Ranch/ Cyclelife)
26    Jeff Bloomfield
28    George Milinkovio (C3)
29    yon nuta (NCVC/UnitedHealthcare)
30    Peter Raimist (Richmond Velo Sport)
31    Mike Yengling (Richmond Velo Sport)

Category 4
31 miles $2500/5 places)
1    Matt Rosier (NCVC/UnitedHealthcare)
2    Justin Resnick (District Velocity Racing p/b Bicycle Pro Shop)
3    Chris Tarczynski (Richmond Velo Sport)
4    Jason Cameron (Squadra Coppi)
5    Patrick Luckow (Squadra Coppi)
6    Christopher Dougherty (NCVC/United Healthcare)
7    Luther Swift (NCVC/UnitedHealthcare)
8    Nicholas Tempest (Tripower)
9    Morgan Cruthirds (Fortuna Cycling)
10    Matthew Panzarella (CRC)
11    Thomas Skinner (Clean Currents p/b Don Beyer Volvo)
12    Robert Espinal (Rockstar Racing / Signature Cycles)
13    Andrew Shoaff (NCVC/UnitedHealthCare)
14    Geoff Hughes (Squadra-Coppi)
15    Bart Forsyth (Team Snapple)
16    Matthew Tebo (All American Racing)
17    Dennis Turbeville (NCVC/UnitedHealthcare)
18    Edward Patrick (WWVC Racing)
19    Douglas Galbi (Squadra Coppi)
20    Jonathan Cox (
21    Nick Bradford (NCVC/UnitedHealthCare)
22    Richard Elder (Squadra Coppi)
23    Christopher Greags (Squadra Coppi)
24    Nicholas Steber (NCVC/UnitedHealthcare)
25    David Officer (WWVC Racing)
26    Clair James (Rogues Racing)
27    Blake Selzer (Route 1 Velo/Arrow Bicycle)
28    Jamie Brady
29    Taylor Arney (Squadra Coppi)
30    Peter Bond (Rock Creek Velo)
31    John LaRue (District Velocity Racing p/b Bicycle Pro Shop)


Category 5
31 miles 3 places)
1    Michael Tabasko (DCMTB)
2    Matthew Clements (HPC/LIST)
3    Julian Bowling (
4    Evan Wheeler (NCVC/UnitedHealthcare)
5    Andrew Sovonick (Team Snapple)
6    Michael Kerrigan (Charlottesville Racing Club)
7    Matthew McHugh (NCVC/UnitedHealthcare)
8    Anthony Allard (NCVC)
9    Matt Kasprzak (NCVC/ United Healthcare)
10    James Doyle
11    Spencer Holland (Team Traveller)
12    Charles Hagman (NCVC/UnitedHealthcare)
13    Sean Hogan (Whole Wheel Velo)
14    jeff roberts (NCVC/UnitedHealthcare)
15    Stephen Spencer (unattached)
16    Paul Schaaf (unattached)
17    Brian Archer (NCVC/UnitedHealthcare)
18    John Dove
19    Marco Puccia (TOMS Shoes p/b KindHuman Sports)
20    Nathan Davy (
21    Scott Kaplan (NCVC/UnitedHealthcare)

Master 35+
(pl)    overall
1    1    rick norton    Kelly Benefits Strategies/LSV)
2    2    R Muoio    Kelly Benefit Strategies/LSV)
3    3    Stephen Robinson    BATTLEY HARLEY-DAVIDSON MASTERS)
4    4    Kevin Cross    HAYMARKET BICYCLES)
5    5    Alex Butterfield    Clean Currents p/b Don Beyer Volvo)
6    6    Peter Warner    Bike Doctor)
8    7    Daryl Grissom    GamJams / November Bicycles)
9    8    Michael Stearns    BATTLEY HARLEY-DAVIDSON MASTERS)
12    9    David Kirkpatrick    GamJams / November Bicycles)
14    10    Danny Bennett    Landis/Trek)
18    11    Ted Michaels    Evolution Cycling Club p/b Long & Foster)

Master 45+
overall    pl    
7    1    Bob Gillespie    HPC/List)
10    2    Paul Mittelstadt    Clean Currents p/b Don Beyer Volvo)
11    3    Ad Bax    Clean Currents p/b Don Beyer Volvo)
13    4    Ray Plewacki    Evolution Cycling Club p/b Long & Foster)
15    5    Harry Fang    NCVC/UnitedHealthcare)
16    6    Victor Siegfried    Evolution Cycling Club p/b Long & Foster)
17    7    Marc Klein    NCVC/UnitedHealthcare)
19    8    Philip Falconer    Evolution Cycling Club p/b Long & Foster)
20    9    Michael Satterfield    Evolution Cycling Club p/b Long & Foster)

Women 1/2/3
31 miles $425/4
Overall    place    
1    1    Mary Monica Cerkey (Team Traveller)
2    2    Kacy Wander (CAWES p/b Specialized)
3    3    Ainoha Perez-Diez (Cardio Sports Lab/NVRC)
4    4    Laurel Larsen (Syn-Fit Race Team)
5    5    Katherine Klausing (North Tek-Aria)
6    6    Claire vanEkdom (RCV)
7    7    Jennifer Pope (Vanderkitten Racing)
8    8    Kate Kirkpatrick (GamJams / November Bicycles)
10    9    Catherine Miller (NCVC/UnitedHealthcare)
12    10    Sarah Clafferty (ABRT)
13    11    Chris Kelley (Team Kenda p/b Geargrinder)
14    12    Samantha Rynas (NCVC/UnitedHealthCare)
16    13    Jessica Berry (Team Sticky Fingers/Specialized)
20    14    Christina Briseno (Team Sticky Fingers/Specialized)

Women Category 4
31 miles $150/3
pl    overall
1    9    Patty Fulton (NCVC/UnitedHealthcare)
2    11    Diedre Johnson (C3 - Athletes Serving Athletes)
3    15    Tsahai Tafari (NCVC/UnitedHealthcare)
4    17    Lauren Peterson (NCVC/UnitedHealthcare)
5    18    Robyn Dalzen (Team Sticky Fingers/Specialized)
6    19    Jennifer DeLaet (Syn-Fit Race Team)
7    21    Sheila Frost (NCVC/UnitedHealthcare)
8    22    Deirdre Mullaly (Freshbikes)

Last modified at 7/23/2011 9:24 PM  by Bill Luecke 

*** If you have additional information, please contact: history@ncvc.net ***
Copyright © 2011 National Capital Velo Club